טרשת נפוצה 16.06.2022

נגעים המתרחבים באיטיות בהדמיה מנבאים התקדמות טרשת נפוצה

במחקר שנעשה על חולי טרשת נפוצה נמצא כי ההחמרה שנקשרה לנגעים אלה התבטאה בדירוג בסולם ה-EDSS למוגבלות ולהתקדמות לטרשת נפוצה מתקדמת שניונית

טרשת נפוצה. אילוסטרציה

נגעים כרוניים פעילים תורמים לחומרת הטרשת הנפוצה. עם זאת, עדיין לא הוערך מידת הקשר בינם לבין התקדמות המחלה לטווח ארוך. נגעים בחומר הלבן המראים התפשטות לינארית לאורך הזמן ב-serial T1 and T2-weighted scans (כלומר, נגעים המתרחבים באיטיות [SEL: slowly expanding lesions]) הוצעו כסמנים להימצאות דלקת כרונית.

במסגרת מחקר אשר פורסם בכתב העת Neurology Neuroimmunology & Neuroinflammation, החוקרים העריכו כיצד עומס ה-SEL וחריגויות במיקרו-מבנים נקשרו עם החמרה בדירוג ה-EDSSי(Expanded Disability Status Scale), ולהתקדמות טרשת נפוצה מתקדמת שניונית (secondary progressive). זאת, במהלך 9.1 שנות מעקב במטופלים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית (relapsing-remitting).

בקרב 52 מטופלים עם טרשת נפוצה התקפית הפוגתית, זוהו SEL בנגעי חומר לבן אשר תאמו באופן לינארי את ה-Jacobian nonlinear deformation field בין נקודות זמן אשר הושגו באמצעות שילוב של סריקות 3T ומשוקללות T1 ו-T2 של המוח. הסריקות בוצעו בערך הבסיס, ובחודשים 6, 12 ו-24.

החוקרים ביצעו רגרסיה לוגיסטית על מנת לחקור את הקשר בין מספר ה-SEL, וכן הנפח, magnetization transfer ratio (MTR), עוצמת אות ה-T1 המשוקלל עם החמרה במוגבלות (עלייה בציון ה-EDSS) והפיכה לטרשת נפוצה מתקדמת שניונית לאחר תקופת מעקב של 9.1 שנים.

במהלך תקופת המעקב, 20 חולי טרשת נפוצה מתוך 52 (38%) הראו החמרה בציון ה-EDSS;י13 מטופלים (25%) הראו הפיכה למתקדמת שניונית. משתנים בלתי תלויים מובהקים של החמרה בציון ה-EDSS במהלך המעקב (C-index = 0.892) היו ציון בסיס גבוה יותר במדד ה-EDSS (לכל נקודה אחת יותר: יחס הסיכויים [OR] = 3.15י[CI = 1.61; 8.38] p = 0.003), שיעור גבוה יותר של SEL מבין נגעי הבסיס (על כל עלייה של %: OR = 1.22י[1.04; 1.58], p = 0.04) ושיעור נמוך יותר בבסיס של ערכי MTR ב-SEL (לכל % גבוה יותר: OR = 0.66 [0.41; 0.92], p = 0.033).

ציון EDSS גבוה יותר בערך הבסיס (על כל נקודה: OR = 6.37 [1.98; 20.53], p = 0.002) וערכי MTR של ה-SEL שהיו נמוכים יותר בבסיס (לכל % גבוה יותר: OR = 0.48 [0.25; 0.89], p = 0.02) ניבאו באופן בלתי תלוי היפוך לטרשת נפוצה מסוג מתקדמת שניונית (C-index = 0.947).

החוקרים מסכמים כי שיעור ה-SEL נקשר עם החמרת מחלת הטרשת הנפוצה לאחר תשע שנים. חריגויות חמורות יותר במיקרו מבנים של ה-SEL ניבאו באופן בלתי תלוי החמרה בדירוג ה-EDSS והיפוך למחלה מתקדמת שניוניות.

כימות עומס ה-SEL והנזק, באמצעות סריקות משוקללות T1 ו-T2 ו-MTR, עשוי לסייע בזיהוי חולי טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית בעלי סיכון גבוה יותר להחמרה ארוכת טווח של המוגבלות, וכן להיפוך המחלה למתקדמת שניונית.

מקור:

Preziosa P, Pagani E, Meani A, et al. Slowly Expanding Lesions Predict 9-Year Multiple Sclerosis Disease Progression. Neurol Neuroimmunol neuroinflammation [Internet] 2022 [cited 2022 Feb 9];9(2). Available from: 

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת נפוצה,  MRI,  דלקת כרונית,  מוגבלות,  גורמי סיכון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו